czwartek, 28 kwietnia 2016

Propozycja na weekend - muzeum interaktywneZbliża się majówka. Czas powszechnych wyjazdów. 
My niestety w tym roku zostajemy w domu. Wiem jak ważne dla wielu osób jest to, aby wykorzystać ten czas. Wszak nie często się zdarza, wziąć jeden dzień urlopu a korzystać aż cztery. 
Dlatego zapytałam swoje koleżanki z bloga Sisters92, czy nie mogłyby Wam czegoś na ten wyjątkowy czas polecić. Miało być na wesoło, na krótko i dla całej rodziny.
Tak powstał pomysł, aby zaproponować wam wyjście do muzeum.

Dziwne? Sprawdźcie sami, może okaże się, że to jednak dobry pomysł. Oto co przygotowały dla was znawczynie ciekawych miejsc - dziewczyny z bloga Sisters92:Na szczęście muzea nie przypominają już tych koszmarnych miejsc, które kojarzą się chyba każdemu z jego dzieciństwem. Nie można chodzić, nie można się śmiać, najlepiej jakbyśmy zachowywali się jak duchy. Na szczęście choć zasady niewiele się zmieniły i nadal nie wyobrażamy sobie biegających po tradycyjnym muzeum dzieciaków, dla ich zabaw zostały utworzone interaktywne muzea w Polsce.


Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie


To muzeum, w którym dobrze będą czuli się zarówno dorośli, jak i nieletni. To miejsce stworzone z duszą. za wstęp do niego zapłacimy zaledwie kilka złotych. Wewnątrz muzeum znajdują się stare modele samochodów, motocykli, tramwajów, które jeździły po mieście. Jest także interaktywna gra, w której pomagamy mechanikowi uporać się z usterkami w samochodzie. Jeżeli jednak Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie nie znajduje się na liście miejsc, które zamierzacie odwiedzić, nic straconego, bowiem w aplikacjach na smartfona możecie pobrać grę na swoją komórkę, czy tablet, w wyszukiwarkę wpisując Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.


Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy


W Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy wykonujemy swoje własne mydełko. Na początku przygotowujemy wszystkie niezbędne akcesoria - wybieramy, jakiego koloru ma być mydło, jakie ,,dodatki" chcemy tam zawrzeć - płatki owsiane, ziarna kawy itd. W czasie, gdy mydełko zasycha i jest pakowane, my poznajemy historię mycia, sprzętów i chemikaliów, których używano. Na końcu dostajemy pięknie opakowany prezent wraz z naszym imieniem.


Dom Legend Toruńskich


Dom Legend Toruńskich na mapie Torunia cieszy się ogromną popularnością. Pod pozorem zabawy mniejsi i więksi poznają historię tych terenów, a na końcu budują krzywą wieżę na czas. Pomiędzy dzieciaki walczą między sobą na tratwach, urządzają improwizację, przebierając się za chłopkę i króla. Mogą wejść do klatki, być zakutymi w dyby. Zwiedzanie zajmuje łącznie ok. 60 min. Seanse odbywają się zazwyczaj o pełnych godzinach.


Muzeum Toruńskiego Piernika


Toruń to miasto słynące z wyrobu pierników, nie mogło więc zabraknąć miejsc, przybliżających historię ich powstawania. Jednym z nich jest Muzeum Toruńskiego Piernika, odnowione i niedawno znów otwarte. Na samym początku oglądamy krótki filmik, opowiadający historię pierniczków, następnie przechodzimy do sali, gdzie z przygotowanego już ciasta wykrawamy swój piernik. W czasie, gdy się piecze, schodzimy do sal, gdzie została przedstawiona historia tworzenia pierników, dowiadujemy się, skąd wzięła się nazwa Katarzynki oraz możemy obejrzeć kolejny filmik o tym, jak wytwarzane i pakowane są pierniki w toruńskiej fabryce. Po wyjściu z Muzeum Toruńskiego Piernika w ich sklepie możemy zakupić oryginalne przysmaki.


Żywe Muzeum Piernika


Żywe Muzeum Piernika to drugie miejsce na mapie Torunia, w którym zostaje przekazana wiedza odnośnie wytwarzania pierników, ich przechowywania, zostaje przedstawiona także starodawny przepis (swoją drogą, niezwykle dokładny ;)). Podobnie, jak w powyższym miejscu, na początku podajemy i rozpoznajemy składniki, z których przygotowujemy pierniczki, a następnie z przygotowanego już wcześniej ciasta wykonujemy swój przysmak. W czasie,  gdy się piecze udajemy się na wyższe piętro, na którym odbywa się zdobienie pierników. Można także zakupić swój zestaw do dekoracji lub zapłacić za ciastko z wybranym przez siebie podpisem.


Rogalowe Muzeum Poznania


Rogalowe Muzeum Poznania to kolejne interaktywne muzeum w Polsce, do wizyty w którym chciałybyśmy Was zachęcić. Poznań słynie z rogali świetomarcińskich, a goście, którzy odwiedzą to muzeum, będą mieli szansę nauczyć się przygotowywać prawdziwe rogale. Ogromna dawka śmiechu dla małych i dużych, a jeśli wybierzecie odpowiednią godziną, wówczas z okna muzeum o godz. 12.00. zobaczycie trykające się koziołki. Pamiętajcie także, aby zapamiętać, jaką wagę powinien mieć idealny rogal świętomarciński ;)


Planetarium w Toruniu


Planetarium w Toruniu to kolejna propozycja dla młodszych i starszych dzieci oraz ich rodziców. W samym budynku znajduje się kilka sal, na których odbywa się kilka ,,pokazów". My byłyśmy w Orbitarium, gdzie można było się zważyć, sprawdzić, ile wyniosłaby nasza waga na innych planetach. W samym środku znajduje się pomniejszona sonda kosmiczna Cassini, wokół której znajdują się różne pulpity, z których dzieciaki chętnie korzystają.Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego w Karpaczu


W samym Karpaczu znajdują się aż dwie interaktywne atrakcje związane z klockami Lego. Pierwszą z nich jest Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego, gdzie można za pomocą specjalnych przycisków sterować przygotowanymi wcześniej konstrukcjami. Choć same nie jesteśmy już w wieku szkolnym, z chęcią się tym bawiłyśmy. Na piętrze znajduje się Muzeum Konsol Gier Video, gdzie także można zajrzeć (bilety możemy kupić łącznie na obie atrakcje).

Wystawa klocków Lego w Karpaczu


Jest to nieco mniej zaawansowane miejsce, być może dla młodszych odbiorców. Tutaj głównie cała zabawa polega na wciskaniu przycisków i patrzeniu, jak cała machina zostaje wprawiona w ruch. Bilet, z tego co pamiętamy, kosztował kilka złotych. Na miejscu można także zakupić zestawy klocków Lego, więc bądźcie czujni;)


Europejskie Centrum Pieniądza w Bydgoszczy


Bydgoszcz, choć przez wielu niedoceniana, także ma do zaoferowania kilka interaktywnych muzeów. Ostatnim z nich jest Europejskie Centrum Pieniądze, znajdujące się niedaleko Wyspy Młyńskiej, gdzie możemy zapoznać się z tym, jak zmieniały się pieniądze na przestrzeni wieków. Znajduje się także interkatywna gra, obejmująca 3 wieki, w której staramy się dopasować przedmioty, stopniując ich wartość. Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie łatwe. Można także przebrać się w strój pielgrzyma oraz wypisać piórem intencję. Jak widzicie, jest co robić.

To nasze 10 propozycji interaktywnych muzeów w Polsce. A jakie miejsca Wy możecie nam polecić?


Zachęcam Cię do zapisania się na nasz comiesięczny newsletter. Zestawienia wpisów, unikalne treści, ciekawe informacje.


Follow my blog with Bloglovin

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za wszystkie komentarze, jest mi bardzo miło.

Bardzo Was proszę jednak o nie umieszczanie w treści komentarza jakichkolwiek linków reklamowych. Wszystkie podlinkowane komentarze zostaną usunięte (chyba, że link dotyczyć będzie merytorycznie komentowanego wpisu).
Dziękuję za wyrozumiałość.